yok yapım teknikleri

bugün insanoğlunun bu derece dünya üzerinde geniş alanlara yayılmasının en büyük etkeni yollardır. yollar olmasaydı bu derece yaygın olamazdık. ihtiyaçlarımız geliştikçe yol yapım teknikleride ihtiyaçları kaşılayabilmek için daha geniş daha sağlam yol imalatı için geliştikçe gelişti. teknoloji ilerledikçe daha hızlı araçlara sahip olduk daha hızlı ulaşım sağlamak için çoğu zaman hepimiz kuralları ihlal ettik. bunun devamında alkollü araç kullanımı sonucunda bir çok insanın hayatı değişti. ama bu imalatın gelişiminde en önemli etkenin viski olması ise biraz şaşırtıcıdır. 1701'de iskoçlar ingiltere'ye viskiler için vergi vermemek adına isyan çıkardılar ve bu isyanın bastırılması için ingiltere ordusunu gönderdi. ama yollarının tamamı dar olduğu için nizami düzende ilerleyemeyen askerler ve ekipman nakli için daha sağlam ve geniş yollara ihtiyaçları vardı ve yol yapımı tekniği o zaman değişti.
en altta tabi zeminin kazılıp dolduralara ve üstüne dolgu yapılarak platformun yükseltilmesi için ariyet dolgusu malzemesi kullanılmaktadır ve bu tabakanın üstüne terasman denilir. terasmandan üzerine üstyapı (alttemel, temel, bitümlü temel, binder, aşınma) gelir. kimi yollarda üstyapı tabakalarından bazıları kullanılmaz. burası simdilik o kadar önemli değil önemli olan bu tabakaların hepsinin agrega (malzeme( içerikleridir. 0-50 mm.lik malzeme ile alttemel, 0-38 mm.lik malzeme ile temele, 0-25 mm.lik ile binder yapılmaktadır gibi... yukarıdaki kesiteki alttemel ve plent miks temel tabakarı optimum su seviyesine ulaştırılarak sıkıştırılırlar. optimum su seviyesi aşılırsa malzeme çamurlaşır ya da dağılmaya başlar. optimum su seviyesinin altında kalırsa ise malzeme tam sıkışmaz ve ileride yolların bozulmasına neden olur. şu yollarda giderken gördüğünz çatlakların sebebi daha sonra malzemenin yavaş yavaş sıkışması sonucunda oluşur.
şimdi en basit şekilde yol imalatı hakkında bir bilgiden sonra meşhur isyanı bastırmak için ingilizler yolların üzerindeki büyük taş parçalarını kaldırıp yolları genişletip bu tabi temin üzerine çakıl taşı dökmüşlerdir ve bu çakıl taşlarından daha ufak boyutta başka çakıl taşlarını ise ikinci kademe olarak sermişlerdir. bu şekilde yapılan yolların üzerine biraz su döküp üstünde yürüdükçe sıkışması sonucunda daha sağlam ve uzun ömürlü olduğunu fark etmişlerdir.
işte alkolün en etkili olarak can yaktığı yerlerin yapılması ve gelişmesinin en önemli sebebi olması ironiktir. yollarda gezinirken bunun sebebinin viski olduğunu unutmayın oturup iki tek atığınız zaman insanlığa ne gibi bir katkısı olduğunu unutmayın ama alkollü bir şekilde direksiyon başına geçmeyin.

0 kişi ise korktu kaçtı.:

Yorum Gönder

1 - aykırıyım yazıları tamamen yazarın ruh sarsıntılarının sonucudur. bunun karşısında olanlar anınıda geri püskürtülecektir.

2 - aykırıyım'a gelen her mail değerlendirilmeye alınmakla birlikte, bu konuda şüphesi olanlara intihar telkin edilecektir.

3 - aykırıyım yazılarına ve içeriğine burnunu sokma cesareti gösteren tüm canlılar tarafımca deformasyona uğratılacak, buna rağmen hala ısrarlı olanların da yaşama sevinçleri ellerinden alınacaktır.

4 - aykırım yazarına yazım esnasında "bira aç", "ateş ver" gibi emir cümleleri kullanılmayacaktır. aksini yapanlara bir lama gibi tükürülecektir.

5 - aykırıyım içeriği sabır, emek, çalışma, kan, ter, soluk, göz feri, göz nuru ve beyin suyu harcanarak oluştuğundan eleştiri yapılmayacaktır. yapılacaksa rasyonel bir tavır takınılacaktır. aksi davranışta bulunanlara mars'a ilk insanlı yolculuk ayarlanacaktır.

6 - aykırıyım'a asla ama asla fakat hiçbir zaman herhangi bir tavsiye sorulmayacaktır. aksi davranışta bulunanlar allahından buldurulacaktır.

7 - aykırıyım'ın görevini tam olarak yapabilmesi için her türlü lojistik destek şirket tarafından karşılanacaktır. aksi davranışta bulunanların suratına kezzap fırlatılacaktır.

8 - aykırıyım'a her daim mail ve hikaye gönderilecektir. bunun boş bir uğraş olduğunu düşünenlere bi tekme konulacaktır.

9 - yazarı yakın tanıyanlar sık periyodlar ve 4'lü efes dark paketiyle yanına uğrayacak ve hiç konuşmadan servis yapıp gideceklerdir. aksi davranışta bulunanların saçı başı yolunacaktır.

10 - bu bir manifestodur ve okuduğunuz anda kabul etmişsiniz demektir. hiç bir şekilde itiraz kabul edilemez. itiraz halindeyseniz bir mail ve 4'lü efes dark paketi yollamanız şarttır.