orta dünya'nın gelişmesini engelleyen faktörler


siz bilir misin bir milletin gelişmesinin nasıl engellenebileceğini? işte bunun en büyük örneği isengard'dır. uruk hai'lerin büyümesinin en büyük etkeni sanayi sitelerinin dar düşünen, at gözlüklü, gerici entler tarafından tahrip edilmesidir. orta dünya'nın hiç bir yerinde isengard gibi kısa sürede sıçrama yapıp gelişebilen bir canlı türü yoktur. bildiğimiz dünya'da ise homo sapiens sapienstir. biz insanlar da sanayi devrimiyle birlikte bir atılım yaptık. işte orta dünya'da ent denilen vandallar isengard'a saldırmamış olsaydı bugün orta dünya çok farklı olurdu belki bir gün bu konu hakkında birşeyler yazabilirim. o entler baraj bentini yıkarak isengard gelişimini engelledi. kaç bin kişilik ordu patates misali yetiştirildi hasat vakti gelince toplanıldı. yeraltına doğru devasa ocaklar yapıldı demirciler getirtildi, zanatkaarlar geldi ve hepsi isengard için çalışıp büyüsün diye uğraşıyordu. şimdi bir kaç arkadaş çıkar der ki o saruman bütün ağaçları kestirdi doğayı katletti tabi ki entler sarumana karşı bir harekette bulunacaktı diye. ama unutmamamız gereken tarih yaşandığı döneme göre değerlendirir o dönemde sanayinin gelişmesi için başka bir kaynak mı vardı adamlar devasa ocakları ısıtabilmek odun yakacaklar tabi ki fosil yakıtlardan haberleri yoktu isengard'ın gelişimini entler engellememiş olsaydı onlar da bizim gibi doğalgaz kullanır haybeyeden dağıtım bedeli öderdi. ayrıca sen ki doğayı o kadar savunuyorsun böyle bir gelişimi senin benim türümde yaşadı. biz adım attığımız her yeri yüzbinlerce yıldır mahvediyoruz sadece günümüz için düşünme, türümüz kuzeye doğru yol almasaydı mamutların nesli tükenmemiş olabilirdi. o entler isengard'ın gelişimini durdurğu gibi orta dünya'nın gelişimine de balta vurdu.

0 kişi ise korktu kaçtı.:

Yorum Gönder

1 - aykırıyım yazıları tamamen yazarın ruh sarsıntılarının sonucudur. bunun karşısında olanlar anınıda geri püskürtülecektir.

2 - aykırıyım'a gelen her mail değerlendirilmeye alınmakla birlikte, bu konuda şüphesi olanlara intihar telkin edilecektir.

3 - aykırıyım yazılarına ve içeriğine burnunu sokma cesareti gösteren tüm canlılar tarafımca deformasyona uğratılacak, buna rağmen hala ısrarlı olanların da yaşama sevinçleri ellerinden alınacaktır.

4 - aykırım yazarına yazım esnasında "bira aç", "ateş ver" gibi emir cümleleri kullanılmayacaktır. aksini yapanlara bir lama gibi tükürülecektir.

5 - aykırıyım içeriği sabır, emek, çalışma, kan, ter, soluk, göz feri, göz nuru ve beyin suyu harcanarak oluştuğundan eleştiri yapılmayacaktır. yapılacaksa rasyonel bir tavır takınılacaktır. aksi davranışta bulunanlara mars'a ilk insanlı yolculuk ayarlanacaktır.

6 - aykırıyım'a asla ama asla fakat hiçbir zaman herhangi bir tavsiye sorulmayacaktır. aksi davranışta bulunanlar allahından buldurulacaktır.

7 - aykırıyım'ın görevini tam olarak yapabilmesi için her türlü lojistik destek şirket tarafından karşılanacaktır. aksi davranışta bulunanların suratına kezzap fırlatılacaktır.

8 - aykırıyım'a her daim mail ve hikaye gönderilecektir. bunun boş bir uğraş olduğunu düşünenlere bi tekme konulacaktır.

9 - yazarı yakın tanıyanlar sık periyodlar ve 4'lü efes dark paketiyle yanına uğrayacak ve hiç konuşmadan servis yapıp gideceklerdir. aksi davranışta bulunanların saçı başı yolunacaktır.

10 - bu bir manifestodur ve okuduğunuz anda kabul etmişsiniz demektir. hiç bir şekilde itiraz kabul edilemez. itiraz halindeyseniz bir mail ve 4'lü efes dark paketi yollamanız şarttır.